ÖVRIGT / Diverse / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42
-
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07
-
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38
*
Rökutensilier
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
6019 Bordstabletter
4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:52 -
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21
-
6018 Brickor
3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:46 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:07 -
6056 Golvlykta
Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:38